Menu

O tym i nie tylko

O wszystkim.

Życie

matthaios

Czy żyjemy tylko po to, by przemijać, czy przemijając przemierzamy życie?

Jak to jest z nami, z nami ludźmi, którzy żyją w pośpiechu, nie zwracając uwagi na pozostałe rzeczy, które nie do końca są wartościowane? Jak to jest być w ciągłym stresie, żyć od godziny do godziny, licząc na większy sukces, czy awans? Takie pytania możemy zadawać sobie sami lub każdy każdemu. Te i inne, wiele pytań.

Nie będę wchodził w aspekty filozoficzne, ponieważ filozofia to grząski grunt, którym się nie będę zajmował.

Poruszam się na płaszczyźnie czystych przemyśleń, swoich osobistych, bądź też ilustruję jak inni mogą myśleć w podobny sposób.

 

Mówi się, że powinniśmy doceniać życie. Życie dane nam tak czy w inny sposób. To skarb, to wielki dar. To wielki wyścig już na samym początku. To walka w dostaniu się do centrum... (myślę, że większość wie, o co chodzi). Obserwuje się, że ludzie nie szanują życia. Stwierdzenie czysto negatywne, i bardzo sztywne - nie szanują życia. Ale czy to prawda? Zdania pewnie będą podzielone, faktycznie, takie jest prawo osądów. Wnioskowania.

Przede wszystkim każdy z nas powinien zastanowić się czym dla niego jest życie? Jak je ceni, co w nim ceni. To bardzo ważne pytania dla nas samych. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze. Wśród 7 miliardów ludzi na świecie są tacy, którzy idą z nami. Można rzec, że w sumie idziemy z tymi 7. miliardami... lecz kilkoro z nich idą z nami ramię w ramię. To ci, którzy nas kochają, to ci, którzy są naszymi przyjaciółmi, dobrymi znajomymi...

,,Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.'' To mądre słowa. Nie musimy oddawać od razu życia za kogoś, nie nie. Tu wg mnie nie o to chodzi. Chodzi bowiem o to, aby otoczyć opieką kogoś bliskiego, poświęcać czas dla kogoś. Czasem wystarczy pięć minut, a człowiek staje się odrobinę weselszy czy radośniejszy, bądź po prostu wie, że ktoś jest obok.

Umiejętnie przeżywamy każdą godzinę, minutę, sekundę. Mamy za sobą bagaż historii, począwszy od narodzin, śmiałe plany na przyszłość. Czy powinniśmy cieszyć się chwilą? Pozostawiam to pytanie otwartym.

Dostaliśmy życie. To właśnie ty (użyję określenia dość nietypowego) jesteś tym plemnikiem, który wygrał wyścig. Czujesz się teraz dumny? Od tego się zaczyna. (Nie ja to wymyślałem.)

Więc teraz czas na plany. Na naukę, którą pozyskujemy przez całe nasze życie. Teraz czas dla siebie, dla innych... Czas - ucieka. Mija nas w postaci godzin, minut, sekund... A my? My w środku zegara uciekamy przed wskazówkami. Byle by tylko nie być za nimi. Powinniśmy cieszyć się, że jesteśmy napędzani do tej ucieczki. Lecz czy przyjdzie czas na chwilę wytchnienia?

W obecnych czasach tempo życia znacznie wzrosło. Można tutaj analizować, różne źródła historyczne w postaci aktów narodzin, czy zgonów by dowiedzieć się ile lat żyli ludzie kiedyś. Lecz zależało to od bardzo wielu czynników, chodzi mi tu o długość życia. Współczesna medycyna, daje nam nadzieje na dłuższe życie. Lecz my także musimy działać.

Nikt za ciebie nie przeżyje życia - często to słyszę. Fakt. Nawet poświęcenie się dla kogoś w całości nie da skutku przeżycia życia za kogoś... Nie da się tak. Tylko Ty możesz sterować swoim życiem. Przecież masz silną wolę...

Można o życiu mówić mnóstwo czasu. Nie chcę pisać tu ogromnego monologu, gdzie w połowie ktoś dojdzie do wniosku: ile do końca... Naszkicowałem pewien obraz. Czas na refleksje.

Życie. Szanuj je. Chroń je. Przeżyj je tak, jak chcesz.

M.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • 13drzwi

    żyjemy w dużym tempie a jednak i tak brakuje nam czasu, zawsze coś zostaje na jutro... Kiedyś przeczytałam że:" ludzie najpierw tracą zdrowie aby zarabiać pieniądze ,a później tracą pieniądze aby mieć zdrowie"...Mądre cytaty, mądre słowa,a życie jest takie jakie jest . Codziennie dokonujemy wyborów i ponosimy tych wyborów konsekwencje.

© O tym i nie tylko
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci